Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search
Loading…

Kore’deki kültürel ve manevi her şeyin merkezi diye anılan, maskeleri dünyaya ün salmış, onlarca mirası koruyan  Andong şehrinde yer alan hahoe halk köyü sizlere adeta cennetten bir parça sunuyor. Köy Hwasan Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Sakin, tertemiz, yemyeşil ve Hanok tarzı geleneksel binalarla dolu olan bu köyü 2010 yılında Unesco Dünya Mirasları Listesine almış. Unesco geleneksel Kore kültürünü çok iyi yansıtan köyü neden dünya mirasları listesine aldığını şöyle açıklamış: Düzenleri ve konumları –ormanlık dağlarla korunan bir nehir ve açık tarım alanları-Joseon Hanedanlığı’nın ilk dönemlerindeki kendine özgü aristokratik Konfüçyüs kültürünü yansıtır.

Köy 1999’da İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth’in ziyaretiyle daha da ünlü olmuş.

Nakdong ırmağının bir kolu olan Hwachon Çayı üzerinde yer alan köy 16.yy’da, Joseon Hanedanlığı döneminde Ryu klanları tarafından yapılmış ve Ryu ailesinden gelenler 600 yıl boyunca bu köyde yaşamışlar. Üstelik Joseon döneminden birçok bilim adamının memleketidir, bu köy. Köy  farklı büyüklükteki geleneksel evlerin birleşimi ile oluşmuş. Temelde 2 tip ev göze çarpıyor: Çatısı sazdan olanlar, bunlar daha çok fakir halka ait olanlar ve kiremit çatılı olan varlıklı ailelerin evleri. Hemen hemen her evin bahçesi bulunuyor. Köyün daracık sokaklarını gezerek bu evlerde hala yaşayan insanları görebilir, köyün birçok yerinde heykellerle karşılaşabilirsiniz. Bu evlerin bazıları boş iken bazıları hediyelik eşya satımı, galeri, kafe gibi turistik amaçlarla kullanılıyor. Köye gelip Hahoe Maske Müzesi’nde dünyanın her yerinden getirilmiş çeşitli maskeleri görebilir, köyün girişindeki devasa büyüklükteki salıncaklarda, tahteravalli benzeri alet ile de eğlenebilirsiniz. Daha sonra ünlü Geleneksel Kore Maske Dansını (Hahoe Byeolsingut Tallori) farklı bir kültürü görmenin verdiği hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Köy aynı zamanda nefis doğal manzaralara da sahiptir. Köyün etrafını kuşatan zarif Nakdong nehri, görkemli Buyongdae Uçurumu, (uçuruma tekne ile geçerek köye kuş bakışı bakabilir, fotoğraflar çekebilirsiniz.) antik çam ağaçları, 600 yaşında büyük zelkova ağacı, ünlü yöresel lezzetleri tadabileceğiniz yerler, Seonyu Julbul Nori adı verilen bir tür havai fişek gösterisi ve çok daha fazlasını bu köyde bulabilirsiniz. Üstelik köyün yakınında birçok ilgi çekici yer de var. (Bongjeongsa Tapınağı- Koredeki en eski tahta yapı olması ile dikkat çeker.-,Sinsedong(7katlı tuğla pagoda), Konfüçyus Akademisi, Gwiraejeong, Gyemyeongsan dağı dinlenme ormanı…)

Pungsu öğretilerine göre organize edilen köyün yaşam tarzı Konfüçyüs öğretilerine dayanıyormuş. Adeta bir açık hava müzesi olan köy ziyaretçilerine geleneksel Kore kültürünü tanıma imkanı sunduğu gibi yaşamsal deneyimleri de birinci ağızdan dinleyebileceği insanlarla tanışma fırsatı sunuyor. Güney Kore’nin en fantastik en ikonik en güzel geleneksel köyüne, Andong Hahoe Halk köyüne uğramanızı şiddetle tavsiye ederiz…

Address

Our Address:

-

Telephone:

-

Email:

-

Web:

-