Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search
Loading…

Kore’nin muhtemelen en etkileyici tapınağı olan Bulguksa Tapınağı Budist sanatının altın çağının en önemli yapısı olma özelliğini 600 yıldır ayakta kalarak ispatlıyor. Tapınak 528 yılında Silla Hanedanlığından Kral Beopheung devrinde inşa edilmiş. İlk adının Hwaeom Bulguksa Tapınağı ya da Beopryusa Tapınağı olduğu düşünülüyor. Tapınağın tekrar inşasına 751 yılında Kral Gyeong Deok döneminde  başlanmış ve 774 yılında Kral Hye Gong döneminde  inşası tamamlanarak tekrar Bulguksa ismini almış. Tapınak Goryeo Hanedanlığı (918-1392) ile Joseon Hanedanlığı (1392-1910) arasındaki dönemde pek çok yenilemeye uğramış ancak 1592-1598 yıllarındaki Japon işgalinde Imjinwaeron savaşında tamamen yakılmış. 1604 yılında Kral Seon-jo yeniden inşasına başlamış ve bu dönemden 1805 yılına kadar yaklaşık 40 kez daha yenileme yaşamış. Bu olayların ardından çok büyük hasarlar alan tapınak soyguncuların hedefi haline gelmiş.1969 yılında Bulguksa Tapınağı restorasyon komitesi kurularak 1973 yılında yıkılmış yerler inşa edilmeye, hasarlı yerler ise onarılmaya başlanmış. Şimdilerde ise eşsiz mimari güzelliği, sanatsal taş işlemeciliği, etrafını kuşatan doğal güzellikleri ile tapınak birçok ziyaretçiyi ağırlıyor.

Tapınak, Kore’nin en önemli turizm merkezlerinden olan, tarihsel, kültürel, doğal güzelliği ile ün salan, Silla Hanedanlığının da başkenti olması münasebetiyle birçok ulusal hazineyi koruyan ’duvarları olmayan müze’ şeklinde anılan birçok mirasa ev sahipliği yapan Gyeongju şehrinde Toham Dağı’nın yamacında yemyeşil ağaçların arasında uzanıyor. Gyeongju‘yu temsil eden kutsal emanetlerden biri olan tapınak kendisine sadece 4 km uzaklıkta olan Seokgoram Mağarası ile beraber 1995 yılında Unesco tarafından koruma altına alınarak dünya mirasları listesine alınmış. -şehir de dünya mirası olan başka yerler de bulunuyor-.

Geleneksel Kore Budizminin (jogye tarikatı-batıdaki ismi ile zen -) baş eseri olan tapınağa otobüs ile kolaylıkla gelebilir yemyeşil yollardan, üzeri renk renk yapraklarla kaplanmış göletlerden, köprülerden geçerek tapınağa ulaşabilirsiniz. Tapınağın girişinde tahtadan yapılmış heykeller bulunuyor ve bu heykellerin tapınağı koruduğuna dair bir inanç oluşmuş. Tapınak aslında 3 bölümden oluşuyor (birojeon, daeungjeon ve geungnakjeon). Üstelik alan içerisinde birden çok yapı ve tapınak mevcut.Korenin en önemli 7 ulusal  hazinesi de  burada bulunuyor. Özellikle dabotap ve seokgatap (pagodal/Budist tapınak taşları) çok ünlü. Yer altı odasında oturan heykel ve etrafını kuşatmış heykelcikler, taş oymacılığı sanat eserleri, tahta bloklara yapılan baskı örnekleri (doğu asyaya özgü bir sanattır/woodblock printing), taş terasların üzerinde upuzun merdivenlerin sonunda kusursuz renkli bir cümbüşü andıran desenlere sahip tahta tapınaklar ve çok daha fazlası ile tapınak kesinlikle görülmesi gereken tarihi bir mirastır.

Zaman zaman renkli kağıt fenerlerle süslenen tapınakta hala ibadet eden insanlar bulunuyor. Yılın her mevsiminde farklı manzaralar görebileceğiniz tapınağa gelirken rahatça gezebilmeniz için rahat ayakkabılarınızı giymeyi unutmayın. Tapınağı  07.00-18.00 arasında gezebilir, özel araç ile de gelebilirsiniz. Park alanı mevcuttur.

Tertemiz havası, göz hazzınızı doyuracak renkleri, ince işlemeleri, usta taş işçiliği ile gezerken huzur bulacağınız, sakinliği ile kendinizle baş başa kalabileceğiniz, muhakkak görülmesi, gezilmesi gereken hoşnut ayrılacağınıza emin olduğumuz yer, Bulguksa Tapınağı ziyaretçilerinin aklına kazınacak güzellikleri ile sizleri de bekliyor.

Address

Our Address:

-

Telephone:

-

Email:

-

Web:

-