Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search
Loading…

Changdeokgung Saray’ı, 1405’de inşa edilen Gyeongbukgung Sarayından sonra ikinci kraliyet villa binasıdır.Joseon Hanedanlığı’nın kralları için merkez saray olup, geriye kalan beş Joseon Kraliyet Saraylarının en iyi korunmuş olan sarayıdır. Sarayın toprakları; halka açık alanlar, kraliyet ailesinin yaşağı konak ve arka bahçeden oluşmaktadır. Kralların dinlenme yeri olarak bilinen arka bahçe, 300 yaşını geçik olan devasa büyüklükte bir ağaç, küçük bir gölet ve köşk’ün olması ile övünülmektedir.

Saray, Seongjong zamanında, Joseon’un 9.Kralı, bazı krallar sarayı konaklama yeri olarak kullanmaya başladıklarında önem kazanmaya başlamıştır.Ne yazıkki, saray 1592’de kraliyet ailesi Japonlar Kore’yi istila ederken kaçması sonucu kızgın vatandaşlar tarafından yakılmıştır. Gwanghaegun sayesinde saray 1611 yılında restore edilmiştir. Bugün bile, Injeongjeon Konağı, Daejojeon Konağı, Seonjeongjeon Konağı ve Nakseonjae gibi bir çok kültürel hazinelere ev sahipliği yapmaktadır.

Changdeokgung Saray’ının arka bahçesi Kral Taejong’un saltanatlığı altında iken tekrar inşa edilmiştir ve kraliyet ailesi mensuplarına dinlenme yeri olarak hizmete sunulmuştur. Bahçe önceden Bukwon ve Geumwon olarak anılırken Kral Kojong’un başa geçmesiyle Biwon adını almıştır. Bahçe olabildiğince doğal tutulmaya çalışılıp ancak gerekli olduğu zaman insan eli değmesine izin verilmiştir. Buyongjeong, Buyongji, Juhabru, Eosumun, Yeonghwadang, Bullomun, Aeryeonjeong, ve Yeongyeongdang bahçede yer alan bir çok köşk ve çeşmelerden sadece bir kaçı.Bahçeyi görmek için en güzel zaman sonbahar yapraklarının en yoğun olduğu ve yaprakların daha yeni düşmeye başladığı sonbahar zamanıdır.

Koreliler tarafından yüzyıllarca değeri korunulduktan sonra, Aralık 1997’de UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi tarafından Italya Naples’de gerçekleşen toplantının ardından Changseokgung Sarayı Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiştir.

Changdeokgung Sarayı, Kasım 2010’da Seul’de gerçekleşen G20 konferansında Seul G20 zirvesindeki ilk hanımefendiler tarafından ziyaret edilen yerlerden bir tanesiydi. Saray, Kore’nin güzelliğini temsil eden en önemli tarihi turistik yerlerden bir tanesi.

Opening Hours

Monday

closed

Tuesday

open

Wednesday

open

Thursday

open

Friday

open

Saturday

open

Sunday

open

09:00-18:30 (Jun-Aug) 09:00-17:30 (Nov-Jan) 09:00-18:00 (Feb-May, Sep-Oct)