Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search
Loading…

Cheomseongdae Asya’da var olan en eski astronomik gözlem evidir.

Kraliçe Seon-deok hükümdarlığında (632-647) inşa edilmiş ve hava tahminlerinde bulunmak amacıyla yıldızları gözetlemek için kullanılmıştır. Bu taştan yapıt düz çizgilerin ve kıvrımların güzel bir kombinasyonudur ayrıca 20 Aralık 1962’de Ulusal Hazine No.31 olarak adlandırılmıştır.


Cheomseongdae, 30cm çapında taşlardan silindir şeklinde inşa edilmiştir. 27 zemin oluşturmak için 362 taş üst üste konulmuştur. Yerden  yaklaşık 4.16m yukarıda 1m2’lik bir giriş ve altına merdiven dayamak için yer vardır. İçi 12.kata kadar toprak ile doldurulmuştur ve 19., 20., 25., ve 26. Katlarda Çin karakteri ‘井’ (jeong)’da olduğu gibi iki yanlardan uzun taşlar sarkıtılmıştır.

9.17m yükseklikte olup zemin taşı her iki tarafta da 5.35m’dir.

İlkbahar Gündönümü, Sonbahar Gündönümü, Günberi, Yaz Gündönümü ve 24 güneş terimleri (astronomik günyılı olarak da bilinir) yıldızların gözlemlenmesinden sonra kararlaştırılmıştır.

Pavilion (Köşk) taşı, standard yön, kuzey, güney, doğu ve batı bulmada kullanıldığına inanılıyor. Cheomseongdae’yi inşa ederken ki kullanılan 362 taş Ay (Lunar) Yılının 362 gününü temsil ediyor.

 

 

Gözlem evi hakkında 2.yazımız:

 

Buram buram tarih kokan,duvarsız müze diye anılan, ulusal mirasları bünyesinde barındıran tarihi şehir Gyeongju’ya geldiğinizde Doğu Asya’nın en eski astronomik gözlemevi olan Cheomseongdae’yi görmeden gitmemenizi öneririz. Gözlem evi Kral Naemul’un mezarının yakınında kocaman bir park alanının(Daereung Won Tumuli Parkı) ortasında yer alıyor. Yapı  aynı zamanda dünyada yaşayan en eski gözlemevi olma özelliğine sahip. Cheomseongdae gözlem evi Silla hanedanlığının muhteşem Kraliçesi Seon Deok (632-647) hükümdarlığı döneminde inşa edilmiş. Hava tahminlerinde bulunmak için yıldızları gözlemlemek amacıyla kullanılmış. (İlkbahar, yaz, kış, sonbahar dönümleri ve 24 güneş dönemi-astronomik güneş yılı-yıldız gözlemlerinden belirlenir.)

Döneme bakıldığında 7. yy’da Silla döneminde gök cisimlerinin hareketlerini gözlemleyen astronomik bir gözlem evinin bulunması oldukça ilgi çekicidir. Gözlem evinin yapısına bakacak olursak, yapı 3 geniş taşın kenarlarını oluşturduğu toplam 12 (ayları sembolize ettiği düşünülüyor) taşlı kare bir zemin üstüne oturtulmuş bir şişeye benziyor. Silindir şeklindeki gövdesi 30cm çaplı taşlarla 27 (kraliçe Seon Deok’un kraliyet sıralamasına ithaf edildiği düşünülüyor) kat olacak şekilde 362 (Bir ay yılındaki gün sayısını sembolize ettiği düşünülüyor.) taş kullanarak oluşturulmuş. Gövde kısmının orta yerinde pencere misali bir  boşluk bulunuyor. En üstte ise yukarıdan bakıldığında Çince bir karaktere (井-jeong) benzeyen bir tablet yer alıyor. Efsaneye göre en üstte yer alan Çince karakter gözlemleri kolaylaştırıyormuş. Kulenin içinde bir merdiven de bulunuyor ve yapının içi 12.düzeye kadar toprak ile doldurulmuş. Yüksekliği 9.17 metre iken genişliği 5.7 metre  olan yapıt günümüzde kuzeydoğu tarafına doğru biraz eğilmiş durumdadır fakat hala ayakta olması, Asyadaki en eski rasathane olması, zamanının teknolojisinin gelişmişlik düzeyine ışık tutması açısından değerli kültürel bir hazinedir.

Güney Kore Devleti yapıyı 20.Aralık 1962’de 31 numaralı ulusal hazine olarak belirlemiş. Yapı 2009’da ünlü kore dizisi Kraliçe Seondeok adlı dizide adının geçmesi ile oldukça popüler olmuş. Yine bir efsaneye göre Kraliçenin ilk icraatı olan bu yapı astoronomi ilmini herkesle paylaşmak amacını güdüyormuş ve kraliçenin de bu doğrultudaki fikirleri o dönemde muhafazakarlar tarafından hoş karşılanmamış ve kraliçenin tahttan çekilmesine yol açmış. Gözlem evine dikkat ederseniz yapının soyluluk göstergesi hiçbir şeye sahip olmayan sade bir mimarisi olduğunu fark edebilirsiniz.

Gyeongju’ya gelip burada birçok tarihi eseri, kraliyet mezarlarını ziyaret edip, bisikletiniz ile parka gelerek 1400 yıla meydan okuyan  Cheomseongdae Gözlem Evini görebilirsiniz. Özellikle gece renkli ışıklar altında yapının esrarengiz görüntüsü önünde fotoğraf çektirip seyahatinizde kalıcı anılar bırakabilirsiniz…

^Rümeysa

 

Address

Our Address:

-

Telephone:

-

Email:

-

Web:

-