Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search
Loading…

DMZ müzesi acılı bir geçmişin anısına kurulmasına karşın, bugün DMZ’yi politik izleri olan bir yerden barış ve ekolojinin sembolüne dönüştürmeye çalışan bütün çabaları kapsıyor.

Müze, DMZ’nin tarihsel önemini ve gelecek için değeri olan ekoloji definesini vurgulayan belirli sayıda çeşitli temalarla sergi salonlarından oluşmaktadır.

Bölge 1 – Birinci Sergi Salonu – DMZ’nin Meydana Gelişi

İlk sergi salonu DMZ’nin meydana gelişi ve Soğuk Savaş kalıntılarının anlamı üzerine odaklanır. Japon sömürgesi olmaktan kurtuluşun ve milletin bölünmesinden sonraki Kore hayatı burada sergilenir; bu görüntüler 1950’lerdeki Kore savaşının ve ulusal bölünmenin trajik sonuçlarını anlatır.27 Haziran 1953’teki ateşkes antlaşmasına yol açan Soğuk Savaşın patlak vermesini ve kargaşalı olayların incelemesi için dijital teknoloji ve grafik sanatı kullanılmıştır.

Bölge 2 – İkinci Sergi Salonu – Soğuk Savaşın Kalıntıları

İkinci sergi salonu Kore savaşının kalıntılarını gözler önüne sunar. Savaşın izleri; kurşunlar, diken telli çitler ve askeri sınır hattının burada ortaya çıktığını gösteren işaret tabelaları… Ayrıca savaş zamanında sınırda yaşayanların çektiği sıkıntılar ve trajediler, Cheorwon kasabasının insanlarının görüntüleri, tasvir edilmiştir.

Bölge 3 – Üçüncü Sergi Salonu – Ekoloji Definesi

Üçüncü sergi salonu son yarı yüzyılda nadir türlerin sığınağı haline gelen, DMZ’yi doğal bir ortak yaşam ve umut alanı olarak resmeden, askerden arındırılmış bölgenin ekolojik değişimlerini gösterir. Sergi salonunun zemininden Soğuk Savaşın zorluklarına rağmen doğanın nasıl serpilip gelişmeye devam ettiğini sanatsal bir şekilde gösteren bir nehir akar. Bu sergi salonunun özellikle ilgi çekici olan noktası, ortak yaşamın sembolü olan ve restore edilip tekrar gözler önüne serilen Kore yarımadasının yeniden birleşmesi için beslenen coşkun arzunun resmedildiği Seungilgyo Cheorwon köprüsüdür.

Bölge 4 – Dördüncü Sergi Salonu – Umut ve Geleceğin Yeni Kıtası

Dördüncü sergi salonu ulusal bölünme ve ayrılığın hikayesini fakat aynı zamanda barışın umut ve arzusunu anlatır. Sınır boyunca ilerleyen, Kuzey ve Güney Kore’yi birbirine bağlayan demiryolu modeli burada sergilenmektedir. Sınırdan geçmesi yasaklanan bu “ lokomotif ” , bu sergi salonunu kapsamında barış ve umudu takdim ederek askeri sınır hattını geçebilmektedir.

Opening Hours

Monday

closed

Tuesday

open

Wednesday

open

Thursday

open

Friday

open

Saturday

open

Sunday

open

09:00-18:00 (Mar-Oct) 09:00-18:00 (Nov-Feb)