Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search
Loading…

Jeonju Hanok Köyü Jeonju’da yer alır. Pungnam-dong ve Gyodong ile de komşudur. Köyde 800’ün üzerinde geleneksel ev bulunur. Şehrin geri kalan kısmı endüstrileştirilirken, Hanok Köyü kendine has tarihi cazibesi ve geleneksel dokusunu korumaktadır.

Jeonju Hanok Köyü’nde yer alan evler, göğe doğru kıvrılan çatı kenarları ile ayrı bir güzelliğe sahiptir. Hanok evleri genellikle iki bölümden oluşur. “Anchae” ve ” Sarangchae”. Sarangchae erkeklerin yaşadığı kısımdır ve “Seonbi Odası” olarak da anılır. Anchae kısmı ise kadın ve erkeğin ayrı kalması gerektiği için evin daha iç kısmında yer alır. Böylelikle daha saklı ve sessizdir.

Hanok evlerinin bir diğer özelliği ise yerden ısıtma sistemidir. Koreliler yerde yemek, uyumak ve oturmaktan hoşlandığı için zeminin sıcak olması gerekiyodu. Bu sebeple de “”Ondol” adını verdikleri bu eşsiz sistemi geliştirdiler. Bu sistem sayesinde evlerin zemini kışın sıcak yazın serindir. Ziyaretiniz esnasında “Hanok Life Experience Hall” bölümünde gelenksel Kore hayatını ve “Ondol” sistemi birebir tecrübe edebilirsiniz.

Jeonju Hanok Köyü’nde pek çok geleneksel lezzeti de tadabilirsiniz. Yörenin en meşhur yemeği “Bibimbap”ı mutlaka deneyin deriz. Bibimbap karıştırılmış pilav anlamına gelir. Pirinç pilavının üzerine sebzler ve et konularak servis edilir. Yenmeden önce malzemelerin pirinçle iyice karıştırılması gerektiği için de bu adı almıştır.

Opening Hours

Monday

-

Tuesday

-

Wednesday

-

Thursday

-

Friday

-

Saturday

-

Sunday

-

Open all year round