Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search
Loading…

Çin ve Kore de dahil olmak üzere bir çok geleneksel Asya kültürü boyunca, dini törenler ve modern toplumda ise de temel toplumsal düzeni koruyarak aynı zamandada dini tören ve ayinleri bozulmadan taşımak büyük ölçüde önemli olmuştur. Dini Törenlerin önemli parçası oldukları düşünülen belirli sayıda ayinler vardır ve bunlardan en önemlisi Koredeki Jongmyo ve Sajik ayinleridir. Jongmyo hayatlarını kaybeden krallar için anma törenlerinin yapıldığı yerin adı için kullanılan bir terim iken Sajik Dünya ve Doğanın Tanrıları için servis yapılan yer için kullanılan terimdir. Bu ayinler ulusların kendileri için bir sembol olup ulusun düzeni ve başarılı yönetimini garantilemişledir.

Sonuç olarak bu ayinlerin sahip olduğu önemden dolayı, ayinlerin sergilendiği Jongmyo ve Sajik tapınakları klasikliği, detayları ile mimarisini süsleyip güzelleştermiştir.

Bu tarz tapınaklar Üç Krallık Dönemine kadar önce var olsada günümüzde kalanlar Joseon Hanedanlığındandır (1392-1910)

Hanedanlığın ilk Jongmyo’su 1935’de Seulda inşa edilmiştir ve ana salon Jeongjeon 7 oda içermektedir; Bir oda Kral ve onun Kraliçesinin anma tabletleri için kullanılmaktadır. Hanedanlığın 4.Kralı, Kral Sejong’un ana salonun yanına inşa edilmiş, ana salonda duramayan bütün tabletlerin olduğu fazladan bir salonu vardı, Yeongnyeongjeon (“Sonsuz rahatlık Salonu”). Başarılı hükümdarlığıyla ve geniş sayıda artan anma tabletleriyle halbuki tapınaklara ilavelerin yapılması gerekiyordu.

Batıdan doğuya 19 tane olana kadar oda eklendi. Asıl Jongmyo halbuki 1592 yok edildi ve günümüzün Jongmyo’su 1601’de inşa edildi. Jongmyo ana saray Gyeongbokgung’un sol tarafına yapılırken Sajik tarihi antik Çin’e uzanan geleneksel bir planlaması olarak sağ tarafına yapıldı. Jongmyo binasının ana tepeciğinin adı Yeungbong ve bundan (tepecikten) birkaç küçük tepeciklerde Jeongjeon’un Jongmyo mandırasını, Yeongnyeongjeon ve diğer yardımcı yapıları, kaplayana dek güneye doğru genişlettiler. Araziye inşa edilmiş olmalarına rağmen, sonucunda modern göze çok eşit dağılmamışlar gibi gözüküyordu. Jeongjeon tıpatıp aynı 19 odadan oluşuyor ve odalar süsleme olmadan aşırı derece sadeler. Ancak bütün olarak bina hem büyük hemde etkileyici ve yirmi kalın, silindirik sütunlar yeteri kadar Kraliyetin asaleti ve ihtişamıyla tasarlanmış. Jeongjeon’un önünde nefes kesen 150 metre uzunluğunda, 100 metre genişliğinde “Woldae” adında müzisyenler, dansçılar ve diğer katılımcılar tarafından törenlerde kullanılan taşlık bir bahçe var. Jeongjeon’dan önce sessizlikte yatarken çarpıcı ve heybetli bir atmosfer oluşturan geniş taş blokları mimariyi büyük ölçüde tamamlıyor. Jongmyo ayini devlet tarafından yalnız tarihsel önemi ile değil müziğinin, dansının ve töreninin ihtişamı ile de Önemli Manevi Kültür Serveti olarak kayıda geçirilmiştir.

Opening Hours

Monday

open

Tuesday

closed

Wednesday

open

Thursday

open

Friday

open

Saturday

open

Sunday

open

09:00-17:30 (Nov - Jan) 09:00-18:30 (Jun - Aug) 09:00-18:00 (Feb-May) / (Sep – Oct)