Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search
Loading…

Başkent Seul’ e kadar gitmişken şehrin en büyük ve göz alıcı sanat müzelerinden biri olan Leeum müzesini görmemek olmaz. Müze 2004 yılında Samsung Kültür Vakfı tarafından kurulmuştur. Geleneksel ve modern sanatı bir arada sunmayı hedefleyen müzede Kore ve diğer ülke sanatçılarının eserleri kusursuz bir uyum içerisinde yer almaktadır. “Leeum” adı, Samsung’ un kurucu ailesinin soyadı Lee ve ingilizcede müze anlamına gelen “museum” sözcüğünün son hecesinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur.

Hannamdong’ da yer alan müze 3 bölümden oluşmaktadır. Sırasıyla  geleneksel Kore sanat eserlerinin bulunduğu MÜZE 1, çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı MÜZE 2 ve küçük yaştaki ziyaretçiler için giriş kısmında yer alan Samsung Çocuk Eğitim ve Kültür Merkezi’dir. Bu bölümleri kapsayan binaların her biri ayrı bir mimar tarafından tasarlanmıştır. Binaların tamamlanması 8 yıl sürmüştür (1996-2004) ve her biri içerisinde yer alan eserleri temsilen dizayn edilmiştir.

Geleneksel Kore sanat eserlerinin yer aldığı MÜZE 1 İsviçreli mimar Mario Botta tarafından tasarlanmıştır. Mimar, Kore porseleninin güzelliğini vurgulamak amacıyla pişirilmiş topraktan oluşan döşemeler kullanmıştır. Pişirilmiş toprak yeryüzü ve ateşin temsilcisi olarak kabul edilmektedir. MÜZE 1 binasının görünümü, geleneksel sanatın ebedi değerinin korunuşunu sembolize etmek amacıyla kale şeklindedir.

Modern sanat eserlerinin yer aldığı MÜZE 2 ise Fransa doğumlu Jean Nouvel tarafından tasarlanmıştır. Mimar dünyada bir ilki gerçekleştirerek cam ve paslanmış çeliği bir arada kullanmıştır. Binanın tasarımı modern sanatın üstün kalitesini vurgulamaktadır.

Küçük yaştaki ziyaretçiler için hazırlanmış Samsung Çocuk Eğitim ve Kültür Merkezi alanı ise Hollandalı Rem KoolHaas tarafından hazırlanmıştır. Mimar havada asılı kalmış gibi görünen “Kara Kutu” çalışmasını siyah beton gibi nadir malzemeler kullanarak gerçekleştirmiştir.

Belirli aralıklarla yenilenen sergilere ev sahipliği yapan müze Pazartesi, 1 Ocak, yeni yıl ve Chuseok tatilleri dışında her gün ziyaret edilebilir. 10:30 – 18:00 saatleri arasında açık olan müzenin gişeleri 17:30 itibari ile kapanmaktadır. Özel günler, yaş ve benzeri durumlardan ötürü giriş ücretlerinde indirimler uygulanabilir.

Müzeye girişte küçük bir miktarda ek ücret ödeyerek dijital rehber adı verilen cihazlardan kiralayıp, geziniz süresince eserler ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Müze kuralları gereğince eserlerin bulunduğu alanlarda fotoğraf çekilmesi yasaktır.

Goryeo, Joseon gibi hanedanlık dönemlerine ait seramik, resim, metal işlerinden Budist sanatı örneklerine modern ve çağdaş sanatın eşsiz parçalarından eğitici program ve gösterilere kadar sanata dair her noktayı deneyimleyebileceğiniz Leeum, Samsung Sanat Müzesi Güney Kore’nin sanat konusunda ne kadar hassas davrandığının en iyi örneklerinden biridir.

Opening Hours

Monday

closed

Tuesday

open

Wednesday

open

Thursday

open

Friday

open

Saturday

open

Sunday

open

Closed on January 1st, New Year Day