Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search
Loading…

Haeinsa Tapınağındaki Janggyeong Panjeon, Gayasan dağının eteklerinde, Budist metinleri, yasaları ve geçerliliğini hala sürdüren antlaşmalar’ın 1237 ve 1248 yılları arasında yaklaşık 80000 ahşap bloklara kazınmasından oluşan en kapsamlı kolleksiyon olan Tripitaka Koreana’ya ev sahipliği yapmaktadır. Haeinsa Tripitaka ahşap blokları, Buda otoritesinin Moğol istilasına karşı Kore’yi savunma amaçlı ilgilisini çekmek için oyulmuştur. Dünya çapındaki Budist Alimler tarafından göze çarpan doğruluğu ve üstün kalitesiyle tanınmışlardır. Ahşap blokları ayrıca Çin karakterlerinin tek bir kişinin elinden çıkmış gibi düşündüreceği derece düzenli oyulmalarıyla değerlidirler.

Janggyeong Panjeon, avluda dikdörtgen şeklinde yerleştirilmiş iki büyük ve iki küçük bina içermektedir. Haeinsa Tapınağı sitesinin en önemli binalarında biri olarak, Site’nin ana Buda konaklama binasından da yukarıda bulunmaktadır. 15.yy’da Joseon döneminin ilk zamanlarına ait geleneksel biçimde inşa edilmiş, dizaynları detay ve basitliğin uyumu, boyutu, dengesi ve ritmi ile karakterize edilmiştir.

Bu dört bina, uzmanlaşmış tarzda inşa edilen yapıya saygıdan ötürü antikliğiyle, ve projelerinde istihdam edilen ahşap bloklarının bozulmadan koruyabilmek aynı zamanda kolayca ulaşılabilmesi ve saklanabilmesi için buldukları olağanüstü etkili çözümlerle eşşis benzersiz olduğu düşünülür. Doğal havalandırma sistemi sağlamak ve iklim şartlarına göre uyarlanmış sıcaklığı ve nemi düzenlemesi için özellikle dizayn edilmişlerdir böylece ahşap bloklar 500 yıl boyunca böcek istilasından ve kemirgenlerden muhafaza edilmiştir. Haeinsa Tapınağı Binası  yalnız Kore Budistleri arasında değil, dünya çapındaki bütün Budist ve Alimler tarafından ünlü bir hacılık yolculuğu durağı olmasıyla ünlüdür.