Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search
Loading…

Upo Bataklığı Changnyeong bölgesindeki Yueoh-myeon, Yibang-myeon ve Daehap-myeon boyunca uzanır. Pek çok irili ufaklı bataklığın bir araya gelmesiyle oluşan Upo ülkenin en büyük doğal bataklığıdır.

Bataklık alanın büyük bir kısmı koruma altındadır. 8.547lik bir alan 1998 yılında Ramsar Sözleşmesi (sulak alanların korunması ve sürdürülebilir kullanımını sağlamayı amaçlar) kapsamında koruma altına alınmıştır. 3.438㎢lik başka bir kısmı ise 2011 yılında Çevre Bakanlığı tarafından doğal koruma alanı olarak kabul edilmiştir. 2012 yılında ise rehabilite edilmesi gereken alanlar belirlenmiştir. Upo Bataklığı’nın su altında kalan kısmı ise yaklaşık  2.313㎢dir. Ayrıca bölgedeki azami bataklık derinliği 1 metrenin altındadır.

Upo Bataklığı’nın bir diğer özelliği ise yaşıdır. Alanın oluşum tarih  ile ilgili iki farklı görüş bulunmaktadır. Bir kısım 6000 diğer bir kısım ise 140 milyon yaşında olduğunu savunur. Bölgede bulunan dinazorlara ait ayak izleri, böcek fosilleri ise bataklığın yaşının 140 milyon olduğu görüşünü daha muhtemel kılmaktadır.

Upo Bataklığı yapısı ve yaşı bakımından önemli olmasının yanı sıra, ev sahipliği yaptığı canlı türleri ile de ün kazanmıştır. Su kamışı, sazlıklar, su pirinci, su kestanesi, boynuzotu, filkulağı, dikenli nilüfer ve sarı nilüfer ve dahası eşsiz güzellikteki bitki örtüsünü oluşturur. Bu güzelliğin sadık ziyaretçileri ise  göçmen kuşlardır. Bölge Asya ve Avustralyayı bağlayan bir rotadadır. Dolayısıyla hem yazın hem de kışın çamurcun, yaban kazı, ötücü kuğu, gri balıkçıl gibi toplam 33 kuş türü göçlerini bu alan üzerinden yapmaktadır. Bazıları oldukça alçaktan uçtuğu için izlemesi de ayrıca keyiflidir. Ramsar verilerine göre bölgede görülen kuş türü sayısı 180 civarındadır. Ayrıca sulak kısımlarda yaşayan balık ve böcek türleri de bölgenin ekolojik zenginliğini gözler önüne sermektedir.

Upo Bataklığı dünyada yer alan diğer bataklık alanlarından daha özel varsayılmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden ilki pek çok bataklık alan dış kısımlarda (kıyı şeridi) yer alırken, Upo Bataklığı iç kısımda oluşmuştur. İkinci olarak ev sahipliği yaptığı 1500 bitki ve hayvan türü bulunmasıdır.Bu türler arasında nesli tükenmekte olanlan yaklaşık 28 çeşit yaban hayvanı da yer almaktadır.

Upo Bataklığı ziyaretçilerine elbette iklimsel bir şölen de sunmaktadır. Ziyaretiniz esnasında yağmur veya sis olması şanslı olduğunuzu gösterir. Bölgenin büyüleyici doğası bu tür hava şartlarında daha da göz alıcı bir hale bürünmektedir. İçinizi kıpır kıpır eden ateşböceklerini de es geçmemek lazım. Özellikle Ağustos ve Eylül aylarında akşam 8-9 civarında izlemeye değerlerdir.

Tüm bu özellikleri ile Upo Bataklığı doğa, arkeoloji ve eşsiz manzaralara ilgi duyanların gidilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Opening Hours

Monday

7am - 10pm

Tuesday

7am - 10pm

Wednesday

7am - 10pm

Thursday

7am - 10pm

Friday

7am - 10pm

Saturday

7am - 10pm

Sunday

7am - 7pm

Address

Our Address:

경상남도 창녕군 우포늪

GPS:

35.5519444, 128.41472220000003

Telephone:

-

Contact Owner

Our Useful Features & Services

Carwash